niedziela, 29 września 2019

Całodniowe zwiedzanie południowo-zachodniej części Sycylii

Kolejny dzień na Sycylii spędziliśmy na zwiedzaniu pięknych zakątków. Co prawda, byliśmy wykończeni po całym dniu spędzonym w podróży, ale było warto zobaczyć takie miejsca jak Agrigento, Cefalu czy Tureckie Schody. Zapraszam Was na krótką podróż po południowo-zachodniej części wyspy.


Cefalù jest to miejsce, które zachwyca i przyciąga. Często zdarza się, że turyści wracają tutaj wielokrotnie. 
Co sprawia, że jest tak wyjątkowy? Cefalù jest nie tylko malowniczy, ale także łatwy do zwiedzania i idealny dla miłośników plaży. To jest tylko godzinę drogi od lotniska w Palermo na słonecznym północnym wybrzeżu Sycylii. Leży na pięknym odcinku wybrzeża, a samo miasto ma niesamowitą, długą, piaszczystą plażę. 
Z każdej restauracji przy plaży, tarasu, a nawet podczas spacerów po części brukowanego zabytkowego centrum, można podziwiać panoramiczne widoki na Wyspy Liparyjskie i Zatokę Palermo.

Kolejną rzeczą, która zachęca do odwiedzenia Cefalu jest możliwość wejścia na szczyt górującej nad miastem skały - La Rocca (270 m n.p.m.). Droga na szczyt prowadzi po kamiennych schodkach, a wyżej żwirową ścieżką. Opłata za wtęp to €4 (pamiętajcie, żeby mieć przy sobie odliczoną kwotę). 
Pokonanie trasy  zajmuje ok 30-40 minut, nie jest trudna i nie wymaga specjalnego obuwia. Oprócz bajecznego widoku na pomarańczowe dachówki domów na tle Morza Tyrreńskiego, możemy tam podziwiać pozostałości po zamku bizantyjskim i fortyfikacje, które pamiętają jeszcze przybycie Normanów w XII wieku, a  także ruiny Świątyni Diany z V w. 

Agrigento znajduje się w pagórkowatej okolicy niedaleko południowego wybrzeża Sycylii.
Przede wszystkim słynie z imponujących świątyń greckich. Dolina Świątyń (Parco Archeologico Valle dei Templi), położona kilka kilometrów od miasta, jest miejscem najlepiej zachowanych świątyń doryckich poza Grecją. Od 1997 r. Znajduje się na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Do Doliny Świątyń (Valle dei Templi) dojedziemy regularnie kursującym autobusem komunikacji miejskiej spod każdego z dworców: kolejowego i autobusowego. Linie 1 i 2 dowiozą nas niedaleko wejścia do świątyni i do Muzeum Archeologicznego.
Szczególnie warte uwagi są:  
- Świątynia Concordii - uważana za jeden z najważniejszych zachowanych budynków greckiej cywilizacji. Świątynia jest w zaskakująco dobrym stanie, na co na pewno duży wpływ miało to, że zamieniono ją w VI wieku na kościół. 
- Świątynia Junony - nie tak dobrze zachowana jak świątynia Concordii, gdyż zachowały się jedynie częściowe kolumny i fragment fryzu. Dziś możemy bez problemu wyobrazić sobie jej oryginalny kształt .
- Świątynia Zeusa Olimpijskiego - z samej świątyni wiele się nie zachowało, na ziemi możemy zobaczyć jednak jeden z telamonów podtrzymujących dawniej górną część świątyni 
- Podziemna grota Grotta Fragapane w której znajdowały się nekropolie wczesnochrześcijańskie

Pojawił się tam również polski akcent i tabliczka z nazwiskiem Papieża Jana Pawła II.

Opłata za wstęp - 10 €, parking - 3 € (bilety ulgowe dla obywateli UE z dokumentami tożsamości) oraz czynne jest codziennie od 8:30 do 19:00. Turyści często parkują wzdłuż drogi, ale tam bardzo łatwo dostać mandat.Scala dei Turchi
Przy zwiedzaniu Agrigento warto pojechac do Scala dei Turchi, czyli zobaczyć Tureckie Schody. Jest to skalisty klif na wybrzeżu Realmonte, niedaleko Porto Empedocle, w południowej części Sycylii.  Nazwa pochodzi od tureckich piratów, którzy chroniąc się przed sztormem przypływali do zatoki. 
Po zaparkowaniu samochodu zeszliśmy na plaże i zrobiliśmy sobie dłuższy spacer wzdłuż morza. Masala 
Praktyczne porady
W pobliżu znajduje się parking, który niedawno został otwarty wyłącznie dla odwiedzających Tureckie Schody. Opłaty parkingowe są ustalane za godzinę, z maksymalną dzienną opłatą 15 €. My zaparkowaliśmy samochód wzdłuż drogi, zresztą jak większość turystów. Natomiast wyczytaliśmy, że nie jest to dozwolone, ponieważ czasami zdarza się, że policja sprawdza tą okolice i możecie dostać mandat.

Masala to miasto bardzo często odwiedzane przez turystów. Mogę śmiało stwierdzić, że spędzając tam trochę czasu czułam niesamowity spokój tego miasta. 
Sól powstaje w ciepłych miesiącach w procesie naturalnego wyparowywania wody w basenach solnych. My będąc poza sezonem na Sycylii nie zobaczyliśmy białych kopców, ale jeżeli planujecie być pod koniec lata to z pewnością je zobaczycie.  W tym rejonie warunki klimatyczne  idealne do krystalizacji soli - już wieki temu potencjał intensywnego słońca i wiatru zostały w pełni wykorzystane przez miejscową ludność. Tutejsza sól ma łagodny smak. Są to najstarsze i ostatnie działające saliny na Sycylii, które już od XII wieku są nieodłącznym elementem krajobrazu wybrzeża Morza Tyrreńskiego.

Praktyczne porady
Zakupy warto zrobić w supermarketach, ponieważ ceny są znacznie niższe niż w sklepach w centrum. Jeżeli więc podróżujecie samochodem i dodatkowy bagaż nie jest dla Was problemem, róbcie zakupy w supermarketach.


Zachęcam Was również do obejrzenia krótkiego filmiku z Sycylii (link).

Do następnego,
Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz