sobota, 7 września 2019

PALERMO - największe miasto Sycylii


Byłam już we Włoszech kilkukrotnie, ale gdy pojawia się okazja na tanie bilety lotnicze to nie sposób nie skorzystać. Szczególnie, że staram się odwiedzać te części kraju, w których jeszcze nie byłam. Tym razem padło na Sycylię, a dokładniej na zachodniej części wyspy. 
Dziś przybliżę Wam zwiedzanie stolicy Sycylii oraz miejscowości, która odwiedziliśmy po drodze do naszego hotelu. A więc zaczynamy!

W każdym rogu wzniesiono piękny pałac barokowy, a fasady podzielono na trzy części, te z kolei ozdobiono posągiem i kolumnami reprezentującymi jeden z trzech greckich porządków architektonicznych. Fontanny i rzeźby na najniższym poziomie reprezentują cztery pory roku, posągi na środkowym poziomie czterech hiszpańskich króli Sycylii, a na najwyższym poziomie są cztery patronki czterech starych dzielnic miasta.
Fontanna Pretoria
Katakumby

Plaża Mondello


Mieszkanie wynajęliśmy w małej miejscowości Balestrate. Miejsce, które zarezerwowaliśmy miało ogromny taras z widokiem na morze, z którego jadaliśmy śniadania i piliśmy włoskie espresso. Mieszkanie z takim widokiem jeszcze bardziej podbiło moje wrażenia dotyczące Sycylii i pozwoliło naładować się pozytywną energią na cały dzień. 
Podczas naszego pobytu na Sycylii wypożyczyliśmy samochód, jak się później okazało, dobrze zrobiliśmy, ponieważ komunikacja miejska na całej wyspie jest bardzo słabo rozwinięta. Rada dla Was, przy wypożyczaniu samochodu weźcie komplet ubezpieczeń, ponieważ styl jazdy jak i nieprzewidywalność Włochów na Sycylii nie zna granic. 
Nieważne, że jest skrzyżowanie, czerwone światło czy droga jednokierunkowa - dla nich to po protu nie ma znaczenia. 

Quatro Canti

Quatro Canti to główne skrzyżowanie w starej części Palermo wybudowane na początku XVII wieku, początkowo nosiło nazwę Piazza Vigliena, na cześć hiszpańskiego wicekróla, który zlecił przygotowanie nowego planu miasta, rozdzielając nowymi ulicami stare dzielnice i tworząc tym samym wyraźną granicę pomiędzy nimi. 
Najsłynniejsza fontanna Palermo, zwana również Fontanną Wstydu. Została zaprojektowana przez toskańskiego rzeźbiarza Francesco Camillianiego i choć miała zdobić ogród jednej z willi, to ostatecznie ustawiono ją w sercu Palermo. Fontannę otaczają nagie figury, co nie spodobało się palermiańskim zakonnicom. Legenda głosi, że siostry zakonne z pobliskiego klasztoru którejś nocy uszkodziły nosy wszystkich męskich postaci tej fontanny, ponieważ nie śmiały dotknąć członków.
Miejsce jest wyjątkowe i piękne. Nawet w 2017 roku wokół fontanny został zorganizowany pokaz mody przez projektantów z domu mody Dolce & Gabbana. 

Dobry widok na fontannę jest z okien ratusza, do którego możecie za darmo wejść i pozwiedzać m.in. gabinet burmistrza, salę do głosowania, czy kapliczkę.

Katakumby
W podziemiach klasztoru Kapucynów w Palermo mieści się ok. 8000 tysięcy zmumifikowanych ciał. Początkowo chowano tam jedynie mnichów, jednak pod koniec XIX wieku zezwolono również na pochówek osób z zamożniejszych rodzin. Wszystkie ciała są ubrane oraz pogrupowane według płci czy statusu społecznego, a nawet osobno znajdują się dziewice, które nie zdążyły wyjść za mąż.
Niektóre wiszą, inne stoją lub leżą na ścianach. Jedną z ostatnich osób, które spoczęły w katakumbach, była dwuletnia dziewczynka – Rosalia Lombardio. Dziecko zmarło pod koniec 1920 roku, a ciało zostało doskonale zabalsamowane – dziewczynka wygląda jak pogrążona we śnie. Nie można nagrywać oraz robić zdjęć podczas zwiedzania (dlatego posiłkuję się zdjęciami z oficjalnej strony link), a bilet wstępu kosztuje €3. 

Katedra w Palermo 
Miejska katedra to chyba jeden z najbardziej znanych miejsc turystycznych. Piękna, ogromna świątynia, która można zwiedzać z zewnątrz jak i w wewnątrz. Największą atrakcją Katedry jest wg mnie możliwość wejścia na dach i podziwiania panoramy miasta. 
Koszt wejścia na dach Katedry to €5 i czas jaki macie, aby się przejść to 20 min. Godziny w jakich można wejść na górę to 9:00 – 13:30. Niestety my nie weszliśmy na górę ponieważ było już za późno, poza tym padał deszcz. 

Jedna z uroczych i bardziej znanych na Sycylii plaż, znajduje się niedaleko Palermo. Romantyczny turkus wody, przyjemnie kontrastuje ze złotym piaskiem na plaży, a wielkie skały otaczają plażę, całość wygląda jak widok z pocztówki. 
Miejsce to jest całkowitym zaprzeczeniem historycznego centrum stolicy Sycylii - bardziej zadbane i kolorowe. Plażowiczów na pewno zachęcą do odwiedzin piaszczyste plaże. Niestety, w wakacje plaże są przepełnione miejscowymi i turystami.


Zachęcam Was również do obejrzenia filmiku na YouTube o Sycylii (link).

Do następnego,
Marta

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz